Haber

Dina’nın ailesi ve Gabon’un avukatı Şeker: Dava bizden gizlendi

Mustafa Özdemir

ZONGULDAK – Karabük’te Filyos Çayı’nda hayatını kaybeden 17 yaşındaki Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın ailesinin avukatı Kerim Bahadır Şeker ile Ankara’daki Gabon Büyükelçiliği, Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kendisini dahil etmediğini söyledi. davada bir avukat olarak. Şeker, “Davaya ilişkin kısıtlama kararı devam ediyor. Dosya sistematik olarak gizleniyor.”

‘BELGELERE ULAŞAMIYORUM’

Soruşturma aşamasında Gabon hükümetinin avukatı olarak davaya müdahil olmak istediğini, ardından Dina’nın ailesinin vekalet verdiğini belirten Şeker, Dina’nın davaya avukat olarak dahil edilmemesinin arkasında bir arka plan olduğunu söyledi: “Dina’nın avukatı olarak halen dosyaya ulaşamıyorum. Ülkemize yönelik ırkçılıkla ilgili bir suçlamam var. Önlenmesi için özel hassasiyet gösterdiğimiz için dosya bizden saklanıyor.

Kerim Bahadır Şeker

‘ÖĞRENCİLERE MOBİNG VE İHRACAT TEHDİTLERİ’

Dina’nın vefatının ardından Karabük Üniversitesi Rektörlüğü’nün yabancı uyruklu öğrenci temsilcileriyle toplantı düzenlediğine değinen Şeker, şunları kaydetti:

“Karabük Üniversitesi’nde 6 bini Afrika kökenli olmak üzere toplam 12 bin yabancı öğrenci var. Karabük Üniversitesi’nde bu öğrencilerden dönen 1 milyar liralık kira var. Özellikle Gabonlu ve yabancı öğrencilere konuşmama baskısı Üniversite zarar görmesin diye Dina’nın ölümüne bizzat şahit oldum.Yabancı öğrenci liderleriyle yapılan toplantıda kendilerine “Burası Türkiye ya Türk örf ve adetlerini yaşarsınız ya da Türk örf ve adetlerini yaşarsınız” dediler. ayrılacaksın. Kurallarımıza uymayan öğrencileri sınır dışı edeceğiz. Dina’nın ölümünden bahsedenleri sınır dışı edeceğiz.” Üniversitenin durumu öğrencilerini korumak değil, üniversitenin haberlerden zarar görmesini sağlamaktır.”

DINA’NIN AİLESİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

Dina’nın cenazesinin Gabon Ankara Büyükelçiliği ve ailenin avukatı olarak kendisine bilgi verilmeden İstanbul’a gönderildiğini hatırlatan Şeker, “Uluslararası hukuk kuralları hiçe sayılıyor. Türkiye’de hayatını kaybeden yabancıların cenazelerinin büyükelçiliklere bildirilmesi gerekiyor. Ailesi hafta içi Gabon’dan Türkiye’ye geliyor. Cenazeyi alıp almayacağımıza gelişmelere göre karar vereceğiz” dedi.

haber-balya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu