Ekonomi

Toyota’dan ABD’ye 2,1 milyar dolarlık ek yatırım kararı

HANDE BERKTAN

Japon otomotiv devi Toyota, Kuzey Karolina’da kuracağı yeni akü fabrikası için 2,1 milyar dolarlık ek yatırım kararı aldı. Şirketin ek yatırım kararı ile fabrikanın toplam yatırım tutarı 5.9 milyar dolara yükseldi. Bu karar, otomobil üreticisinin elektrikli araçlara geçişi benimseyen bir sektörü yakalamaya çalıştığının bir işareti.

Japon otomobil üreticisi, 2025’ten itibaren Kentucky fabrikasında ABD yapımı ilk elektrikli SUV’u üreteceğini duyurdu. Elektrikli SUV’ler, Toyota’nın Kuzey Carolina fabrikası tarafından sağlanan pilleri kullanacak.

Üç yılda 1,5 milyon elektrikli otomobil satmayı hedefliyor

Şirket, ilk etapta yeni elektrikli araç modellerini duyurma konusunda diğer otomobil üreticilerinin gerisinde kaldı. Ancak bu yılın başlarında Toyota, 2026 yılına kadar yılda 1,5 milyon elektrikli otomobil satmayı planladığını açıklamıştı.

Kuzey Karolina’daki pil fabrikası, şirketin elektrifikasyona yönelik yenilenen taahhüdünün bir modülüdür ve tesis yalnızca elektrikli araçlar için bir tesis değildir. 2025 yılında üretim başladığında devreye alınması planlanan altı üretim hattından sadece ikisi tamamen elektrikli araçlara ayrılacak. Diğer dördü hibrit araçlar için olacak.

Toyota, geçmişte yılda 1,2 milyon araca yetecek kadar pil üretebileceğini açıklamıştı. ABD’de yeni bir pil fabrikasına yatırım kararı, ABD hükümetinin pil üretimini ulusal düzeyde artırmaya yönelik teşviklerinin işe yaradığını gösteriyor. ABD’de Ağustos 2022’de çıkarılan yasaların bir kısmı özellikle elektrikli araç teknolojileri ve pil üretimine yönelik teşvikleri içeriyor.
Teşvikler sonucunda yerli ve yabancı otomobil üreticileri Ford, General Motors, BMW ve Hyundai, üretime başlamak ve faaliyete geçirmek için bir dizi yatırım taahhüdünde bulundu.

pozanti-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu