Yaşam

Narlıdere’den yiğitlere selam gönderdiler

24 Ocak 1993’te bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren Cumhuriyet yazarı Uğur Mumcu ve faili meçhul cinayetlerin kurbanı olan gazeteciler Narlıdere’de anıldı. Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin’in de katıldığı anma programı katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, 24 Ocak 1993’te haince suikast sonucu öldürülen araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu için CHP Narlıdere İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen anma etkinliğine katıldı. CHP Narlıdere İlçe Başkanlığı Kültür Sanat Kurulu, başta Uğur Mumcu olmak üzere faili meçhul cinayetlerin kurbanı olan gazeteciler anıldı. Uğur Mumcu’nun 25 Ağustos 1975’te Cumhuriyet Gazetesi’ndeki yazısından esinlenerek düzenlenen anma programında Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Turan Dursun, Muammer Aksoy, Metin Göktepe, Bahriye Üçok, Hrant Dink ve Ümit Kaftancıoğlu da unutulmadı. Uğur Mumcu’nun hayatını konu alan belgeselin de gösterildiği etkinlikte, Uğur Mumcu anısına yazılan müzik hep bir ağızdan söylendi. Orhan Demir’in yönettiği, Nesrin Özgür Avcı’nın yardımcı olduğu; ‘Vurulduk Ey Halkım’ın farklı bir yorumla sahnelendiği anma programı, katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı.

“Onlara layık olalım”

Program öncesi kısa bir konuşma yapan Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Uğur Mumcu’yu vefatının 30’uncu yılında saygıyla andıklarını belirterek, “Uğur Mumcu’yu ve kaybettiğimiz Cumhuriyet aydınlarımızı minnetle anıyorum. Hak, hukuk ve adalet yolundan ayrılmadan geleceğimize ve ülkemize sahip çıkalım, onlara layık olalım” dedi.

CHP Narlıdere İlçe Başkanı Mesut Sakin, Uğur Mumcu ve yaşamları ellerinden alınan gazetecilerin daha iyi bir Türkiye için çalıştıklarını ve bu uğurda canlarını vermeye hazır olduklarını belirtti. Dingin, “Mumcu o günlerden bugünlerin geleceğini gördü” dedi. CHP Narlıdere Kültür Sanat Komite Başkanı Yeşim Özel Küçük de Uğur Mumcu’nun ışığıyla geleceğe ışık tutmaya devam ettiğini belirtti.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu