Haber

Mısır, Libya Temsilciler Meclisi ve Yüksek Devlet Konseyi’nin “anayasal” kararından memnun

Mısır, Libya Devlet Yüksek Konseyi Lideri Halid el-Mişri ve ülkenin doğusundaki Tobruk’ta bulunan Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih’in anayasa metnini meclislere gönderme kararını memnuniyetle karşıladı (TM ve TM) Konsey) onay için.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Ebu Zeid, Mishri ile Salih’in 5 Ocak’ta Kahire’de yaptıkları görüşmede alınan kararlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Ebu Zeyd, Salih ve Mishri’nin Libya’da cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin bir an önce ve eş zamanlı olarak yapılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan anayasa metnini Meclis’te oylamaya sunmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Devlet Yüksek Şurası.

Salih ve Mishri, Kahire’deki görüşmeleri kapsamında 5 Ocak’ta yaptıkları basın açıklamasında, yakında Libya için yeni bir yol haritasının açıklanacağını ve anayasa metni üzerinde anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Mishri, yol haritasının Libya’da açıklanacağını belirtti.

Ne oldu?

Birleşmiş Milletler önderliğindeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de yaptığı toplantılarda ülkede cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılması kararlaştırıldı ancak seçimler planlanan tarihte yapılamadı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, görevdeki Ulusal Birlik Hükümeti’nin görev süresinin 24 Aralık 2021’de dolacağı gerekçesiyle 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı bir oturumda Fethi Başağa’yı başbakan seçti. 1 Mart’ta Başağa hükümetine güvenoyu verdi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, görevinin başında olduğunu ancak görevi yeni bir hükümete devredeceğini söyleyerek Temsilciler Meclisi’ni Cenevre Mutabakatı’nda belirlenen yol haritasından sapmakla suçladı. seçilmiş hükümet

haber-serdivan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu