Haber

Kıbrıs seçimlerinde sandıklar kapandı: Eski dışişleri bakanı önde

Kıbrıs’ın güneyinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandıkların saat 18.00’de kapanmasının ardından televizyonlar sandık sonuçlarını yayınlamaya başladı. Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu (KRYK/RIK) tarafından yayınlanan ilk sonuçlar şöyle:

Averof Neofitu (merkez sağ DISI lideri): yüzde 26,5-29,5

Andreas Mavroyiannis (solda Akel tarafından desteklenen eski müzakereci): yüzde 26,5-29,5

Nikos Hristodulidis (Eski Dışişleri Bakanı): yüzde 30,5-33,5

Christos Christou (Aşırı Sağ Elam’ın lideri): yüzde 5-7.

Kıbrıs’ın güneyindeki resmi olmayan sonuçların yerel saatle 20:00’den sonra netleşmeye başlaması bekleniyor. İlk bulgulara göre hiçbir aday yeterli oyu alamadığı için önümüzdeki Pazar günü ikinci tura gidilmesi bekleniyor.

561 BİNDEN FAZLA KAYITLI SEÇMEN

Kıbrıs’ın güneyinde kayıtlı oy kullanma hakkına sahip toplam seçmen sayısı 561 bin 33. Bu sayıya 730 Kıbrıslı Türk seçmeni ve adanın kuzeyinde yaşayan 240 seçmen dahildir. Adanın birçok yerinde seçimler için sandıklar kurulurken, seçim merkezleri yurt dışına da hizmet veriyor.

Bugünkü seçim, Kıbrıs Cumhuriyeti tarihindeki 14. cumhurbaşkanlığı seçimi. Kıbrıs’ta, 1963’ün sonuna kadar Kıbrıslı Türkler arasından Başkan Yardımcısı seçilirdi. Ancak Kıbrıslı Türkler, Aralık 1963’te Kıbrıs Cumhuriyeti ile işbirliğine son verdiler. O zamandan beri ‘cumhurbaşkanı yardımcılığı’ koltuğu boştu.

bigadichaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu