Haber

İspanya’da bir ayda 6 kadın öldürüldü, hükümet ‘acil’ toplantı yapıyor

Ayda ortalama 20 kadının öldürüldüğü Türkiye’de iktidar İstanbul Sözleşmesi’ni feshederken, Ocak ayında 6 kadının öldürüldüğü İspanya’da hükümetin ‘kriz’ toplantısı için bir araya geleceği bildirildi. bir ayda ikinci kez. Eşitlik Bakanı Irene Montero, “Ocak ayında şimdiye kadar altı kadın ve sekiz yaşındaki bir kız çocuğu erkek şiddeti tarafından öldürüldü” dedi.

Görüşmede şiddet mağdurlarına partnerlerinin adli sicillerinin bildirilmesi planının görüşüleceği belirtildi. Toplantıya eşitlik, içişleri ve adalet bakanlıklarından yetkililerin yanı sıra İspanya’nın özerk bölgelerinden temsilcilerin katılması bekleniyor. Bir ay içinde ikinci kez acil toplantıya çağrılan ülkede, Aralık ayında 11 kadının erkekler tarafından öldürülmesinin ardından ‘kriz’ komitesi başa geldi.

1188 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

The Guardian’a göre, Pazartesi günü kuzeydeki Valladolid şehrinde 45 yaşındaki bir kadın ve 8 yaşındaki kızı öldürüldü. Söz konusu cinayetler, Katalonya’da kendi yaşındaki bir kadının öldürülmesinden beş gün sonra işlendi. 2003 yılından bu yana devletin kaydettiği kadın cinayetlerine ilişkin verilere göre, partneri veya eski partneri tarafından öldürülen kadın sayısı 1188’e yükseldi.

Adalet Bakanı Pilar Llop geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, elektronik kelepçe gibi kadınları saldırganların varlığına karşı uyaran cihazların kullanımının teşvik edileceğini duyurdu.

TÜRKİYE RAPORU: 2022’DE 334 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

2008 yılından bu yana kadın cinayetlerini kayıt altına alan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2022 Yıllık Veri Raporu’na göre Türkiye’de geçen yıl 334 kadın cinayeti ve 245 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

2022’de öldürülen 334 kadından 154’ü evli, 35’i erkek, 27’si birlikte olduğu erkek, 26’sı akraba, 19’u önceden evli, 19’u tanıdık ve 17’si babaydı. 10’unu oğlu, 6’sını kardeşi, 4’ünü tanımadığı, 1’ini bir süredir takip ettiği adam, 1’ini hastası, 1’ini patronu ve 1’ini üvey babası öldürdü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu