Haber

G-20 dışişleri bakanları toplantısında Ukrayna gerilimi

Hindistan’da düzenlenen G-20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları damga vurdu. ABD ve Rusya, birbirlerini toplantıya gölge düşürmekle suçladı.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G-20 ülkeleri dışişleri bakanları toplantısına Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi damga vurdu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, toplantının Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının gölgesinde kaldığını söyledi. Blinken, “Maalesef bu toplantı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı temelsiz ve haksız savaşı, sivil amaçlara yönelik kasıtlı imhası ve BM’nin temel unsurlarına karşı saldırısı gölgeledi.” dedi. “Dünyanın ihtiyacı olan ve beklediği şey bu.” Blinken, “Uluslararası barış ve ekonomik istikrar adına, Rusya’ya savaşını sona erdirmesi ve Ukrayna’dan çekilmesi için agresif bir şekilde çağrı yapmaya devam etmeliyiz.”

Lavrov Batı’yı suçladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, batılı ülkelere yönelik suçlamalarda bulundu. Lavrov, bazı Batılı delegasyonların ekonomik başarısızlıklarından Rusya’yı sorumlu tutarak G-20 gündemini “komediye” çevirdiğinden bahsetti. Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi’ne ilişkin açıklamalarda bulunan Lavrov, “AB temsilcileri aksini iddia etse de Batı Rusya’nın tarım ürünleri ihracatında sakınca yaratıyor” dedi.

Rusya ve Çin’den işbirliği mesajı

Öte yandan Lavrov, G-20 toplantısının oturum aralarında Çinli mevkidaşı Qin Gang ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, bakanların diğer ülkelerin iç işlerine karışma, şantaj ve tehdit yoluyla tek taraflı yaklaşımlar dayatma ve uluslararası bağlantıların demokratikleşmesine karşı çıkma girişimlerine karşı çıkma konularında mutabık kaldıklarını bildirdi. Lavrov ve Qin, ikili çıkarları derinleştirmek için karşılıklı temasları sürdürme konusunda da anlaştılar. – YENİ DELHİ

haber-urla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu