Haber

BM, Suriye’ye yaklaşık 170 sınır ötesi insani yardım misyonunu tamamladı

Birleşmiş Milletler (BM), Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden bu yana Suriye’nin kuzeybatısına yaklaşık 170 sınır ötesi insani yardım misyonunun tamamlandığını duyurdu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, düzenlediği günlük basın toplantısında Suriye’ye yapılan insani yardım hakkında bilgi verdi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bugün Öncüpınar (Bab al-Salam) kapısından iki düzenli görev icra ettiğini belirten Dujarric, çocuk hastanesine teknik malzeme temin edildiğini kaydetti. ve bu kapsamda çeşitli sağlık tesisleri.

Dujarric, “BM, Şubat ayındaki depremlerden bu yana Türkiye’nin güneyinden kuzeybatı Suriye’ye kadar 170’e yakın sınır ötesi görev gerçekleştirdi” dedi. sözünü kullandı.

Önümüzdeki günlerde Öncüpınar üzerinden ilave işçi ve tır hareketliliği planladığını belirten Dujarric, BM’nin bölgedeki faaliyetleri ve konumu hakkında Suriye yönetimiyle temasların sürdüğünü söyledi.

Suriye yönetiminin, BM insani yardım kuruluşlarının selden etkilenen bölgelere yardım ulaştırması amacıyla Türkiye ile Öncüpınar (Bab Al Salam) ve Çobanbey (Al Rai) sınır kapılarının kullanımına 13 Ağustos 2023 tarihine kadar izin verdiği açıklandı. 6 Şubat depremi.

abanaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu