Ekonomi

Adabahçe’de kış hasadı devam ediyor

Kuşadası Belediyesi’nin tarımsal üretimi geliştirmek ve tüketicilerin sağlıklı gıdaya aracısız ulaşmasını sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Adabahçe’de kış hasadı yaklaşıyor. AdaMarket Ekspres araç ve karavanda karnabahar, brokoli, lahana, pırasa ve kereviz gibi kış sebzeleri uygun fiyata satışa sunularak ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarına ulaştırılıyor.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in öncülüğünde “Toprağa Sarıl, Üretime Katıl” sloganıyla 2020 Haziran ayında hayata geçirilen Adabahçe projesi şehre rahmet katmaya devam ediyor. Kuşadası Belediyesi’ne bağlı Değirmendere Mahallesi, İğdecik mevkiinde 21 dönüm arazinin 10 dönümü üzerine kurulan Adabahçe’den yaklaşık 35 ton ürün elde edildi. Ekim ayında toprağa kazandırılan karnabahar, brokoli, lahana, marul, roka, havuç, ıspanak, turp ve bakla Kuşadası Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından günlük olarak toplanarak uygun fiyatlarla Kuşadası halkına ulaştırıldı. Kasım ayı sonunda başlayan kış hasadının tamamlanmasının ardından 1 Nisan’da yaz sebzelerinin ekim ve ekimine başlanacak. Son 3 yılda olduğu gibi bu yaz da binlerce yerli fidan ve tohum toprakla buluşturulacak.

Adabahçe projesinin bir diğer ayağı olan AdaMarket Ekspres aracı ise Adabahçe’den elde edilen eserler ile konutlarda üretilen tarhana, erişte, reçel gibi temel gıda maddelerini Kuşadasılılarla buluşturmaya devam ediyor. Sağlıklı ve ekonomik gıda ürünlerini aracısız olarak halka ulaştıran ve her gün farklı mahallelerde belirlenen program dahilinde hizmet veren AdaMarket Express aracı büyük ilgi görüyor. Adabahçe’den temin edilen ürünler Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan AdaMarket karavanında da satışa sunuluyor. Ayrıca eserler, Kuşadası Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından belirlenen ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine de ulaştırılıyor. – AYDIN

pinarbasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu